URBEX

1

Urbex – czyli Urban Exploration. Fotografia Miejsc Opuszczonych.

Zajęłam się tego typu fotografią ok. 6 lat temu. Gdy pierwszy raz zobaczyłam opuszczoną cementownię – w Jaworznie. Byłam zdumiona, że tak wielki obiekt, może stać – praktycznie przez nikogo nie zauważany.

Zapomniany.  Prócz dzieci, które urządziły sobie na jego terenie swoisty plac zabaw – jakby nikt inny nie zwracał na niego uwagi.  Do momentu wyburzenia Cementowni Jaworzno – często wracałam tam z aparatem, kierowana sentymentem. To w końcu tam wszystko się zaczęło. Z roku na rok widziałam jak czas i ludzie doprowadzają je do upadku.

Wraz z aparatem i podobnymi pasjonatami – zwiedziłam mnóstwo pięknych, nieczynnych miejsc tj. fabryki, kopalnie czy opuszczone pałace – zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Ludzie oglądający moje kadry nie mogli uwierzyć, że część z tych miejsc jest w ich własnym mieście.

Jakby tabliczka “zakaz wstępu” i płot sprawiały, że to co za nimi – magicznie znika.

Przebywając w takich miejscach – człowiek może zapomnieć o wszystkim. Cofa się w czasie.  Spaceruje po opuszczonej fabryce i mam wrażenie, że trafiłam tylko na przerwę. A Ci wszyscy robotnicy, których ślady pracy widzę – wrócą.

Cudowne uczucie móc odkrywać poprzez takie miejsca – nowe miasta.

Moim ulubionym Państwem do fotografowania miejsc opuszczonych – póki co zostają Niemcy. To właśnie tam natknęłam się na najlepiej zachowane hotele, fabryki czy obiekty industrialne.

Mam nadzieję, że oglądając te zdjęcia inaczej spojrzycie na swoje otoczenie, może i w Waszym mieście kryje się ciekawy obiekt? Jeśli tak – napiszcie mi o tym koniecznie!

 

 

urbex - 1
urbex – abandoned orthodox church
6
urbex – abandoned gas station

 

O swojej pasji do Miejsc Opuszczonych, Urbexu – opowiadałam niejednokrotnie. Zarówno w TV – Pytanie na Śniadanie, TVP 3 – Telekurier czy w radiu – Radio Katowice.

Był to również temat kilku moich wystaw m.in Wystawa “Miejsca Opuszczone”, która gościła w kilku klubach na Śląsku  oraz w pasażu Auchan w Sosnowcu.

 

Urbex , Urban Exploration, Miejsca Opuszczone, Abandoned, Forgotten, Decay.